Zdatność

Sepak Takraw: jego historia, zasady i techniki gry •

Sepak takraw to gra w małą piłkę, która łączy w sobie co najmniej dwie popularne techniki sportowe, a mianowicie siatkówkę i piłkę nożną. Ten tradycyjny sport ma grę podobną do siatkówki, ale bardziej atakuje i broni się za pomocą stóp. Sepak takraw brał udział w międzynarodowych turniejach, chociaż może nie być tak popularny wśród niektórych.

Takraw w skrócie

Termin sepak takraw składa się ze słów „sepak”, co po malajsku oznacza kopnięcie i „takraw”, co po tajsku oznacza piłkę rattanową. Ten sport wywodzi się z krajów w regionie Azji Południowo-Wschodniej, począwszy od XV wieku, teraz rozwinął się i zaczyna uczestniczyć w międzynarodowych turniejach, takich jak Igrzyska SEA i Igrzyska Azjatyckie.

Celem gry jest kopnięcie piłki przez siatkę na boisko przeciwnika w celu zdobycia punktów. W przeciwieństwie do gry w siatkówkę, gracze sepak takraw nie mogą dotykać piłki rękami lub ramionami. Jednak gracze mogą dotykać piłki stopami, głową i klatką piersiową.

Zasady gry sepak takraw

Międzynarodowa Federacja Sepak Takraw (ISTAF) reguluje regulamin rozgrywek, w tym wyposażenie i ubiór zawodników podczas meczów. Oto kilka podstawowych zasad gry w sepak takraw, które musisz znać.

1. Pozycja i liczba graczy

Gra sepak takraw składa się z dwóch drużyn, z których każda składa się z trzech graczy. Każdy gracz będzie miał określoną rolę w grze, a mianowicie tekong , zabójca , lub podajnik . Pozycja tekong znajduje się w środkowym kręgu pola, podczas gdy zabójca oraz podajnik znajdują się po lewej i prawej stronie pola w pobliżu siatki.

Każda rola graczy sepak takraw określi ich obowiązki i role podczas gry, poniżej znajduje się wyjaśnienie.

• Tekong (Serwery). Ten gracz jest odpowiedzialny za serwowanie, aby rozpocząć grę. Podczas serwowania tekong może kopnąć piłkę z dużą prędkością, aby utrudnić przeciwnikowi obronę.
  • Zabójca (Strajkowicz). Zadaniem tego gracza jest wykonywanie ataków na polu przeciwnika. Przeżywając, zabójca lub strajkowicz będzie odpowiedzialny za blokowanie kopnięcia oraz rozbić z przeciwnej strony.
  • Podajniki. Ten zawodnik musi mieć wysoką kontrolę lub kontrolę nad piłką. Będąc w posiadaniu piłki, podajnik musi być w stanie dać łatwą przynętę strajkowicz wykonanie. Podajniki musi mieć również umiejętność wykonywania kopnięć i bloków.

2. Sprzęt i pole gry

Ogólnie rzecz biorąc, pole gry sepak takraw jest podobne do pola gry w badmintona, ale z pewnymi różnicami. Kulka sepak takraw była pierwotnie w postaci tkanego rattanu, ale teraz wykorzystuje materiał z włókien syntetycznych. Szereg przepisów dotyczących sprzętu i boiska podczas meczów sepak takraw jest następujący.

• Piłka ma kulisty kształt i jest wykonana z włókna syntetycznego z 12 otworami i 20 połączeniami taśm. Piłka ma obwód 41-43 cm i wagę 170-180 gram dla mężczyzn, natomiast obwód 42-44 cm i wagę 150-160 gram dla kobiet.
  • Boisko ma wymiary 13,4 x 6,1 m i jest podzielone na dwie części siatką o wysokości 1,52 m dla mężczyzn i 1,42 m dla kobiet.
  • Odzież sportowa składa się z golf , spodenki, skarpetki i buty sportowe. Wszystkie koszulki muszą być zgłoszone i posiadać numer odpowiedniego zawodnika. Kapitan drużyny nosi na lewym ramieniu opaskę w innym kolorze niż golf .

3. Obliczanie wyników meczowych

Punkty w meczu sepak takraw można zdobyć, jeśli gracz jest w stanie wbić piłkę na pole gry przeciwnika, a przeciwnik nie może odbić piłki lub przeciwnik popełni błąd. Każdy z tych warunków będzie wart jeden punkt.

Ogólnie zespół, który jako pierwszy zdobędzie 21 punktów, wygrywa seta. W przypadku remisu 20-20 punktów sędzia przedłuża seta do momentu, gdy jedna z drużyn będzie miała dwupunktową przewagę lub maksymalnie 25 punktów.

Gra toczy się w dwóch setach z dwuminutową przerwą. Drużyna, która wygra w dwóch setach, wygra mecz. Jeśli jednak obie drużyny wygrają po jednym zestawie, nastąpi przedłużenie seta tie-break .

Dogrywka lub ten trzeci set będzie rozgrywany tylko do 15 punktów. W przypadku remisu 14-14 mecz zostanie przedłużony do czasu, gdy jedna z drużyn będzie miała dwupunktową przewagę lub maksymalnie 17 punktów.

Jak grać i faule w sepak takraw

Przed zawodnikiem kapitan lub przedstawiciel obu drużyn rzuca monetą, aby wybrać stronę kortu lub zagrywkę jako pierwszą. Gra sepak takraw zaczyna się, kiedy podajnik rzucić piłkę do tekong zagrywkę i kopnięcie piłki na boisko przeciwnika. Dopóki piłka nie przekroczy siatki, podajnik oraz strajkowicz muszą pozostać z ich strony.

Strona przeciwna musi mieć możliwość odbicia piłki ponad siatką nie więcej niż trzy dotknięcia. Dotykanie wszystkich części ciała jest generalnie dozwolone, z wyjątkiem dotykania rękami, od barków do czubków palców.

W trakcie gry drużyny mogą zdobywać punkty wbijając piłkę na boisko przeciwnika lub wykorzystując błędy drużyny przeciwnej. Poniżej znajduje się kilka błędów drużyny przeciwnej, które mogą wystąpić.